Reiki Hakkında

Sadece Bugün İçin Minnettar Ol

Sadece Bugün İçin Minnettar Ol

Reiki Birinci Seviye uyumlaması aldıysanız, minnet prensibine aşinasınızdır ve onu farklı şekillerde uygulamaya ilahi kaynak tarafından teşvik edilirsiniz. Henüz Reiki ile tanışmadıysanız, yine de minnet prensibini uygulayabilirsiniz. Minnettarlığı uygulamak sağlığınızı, huzurunuzu, mutluluğunuzu, bolluk ve bereketinizi artırır.

İyileşmenizin anahtarını elinde tutan, sağlığınızı ve mutluluğunuzu destekleyen Reiki ilkelerinden (bkz.Reikinin 5 Prensibi) biri de “ Sadece bugün şükret”tir.

Nelere minnet duymanız gerektiği aslında çok kolaydır

 • Sıcak güneşli havaya
 • Sevdiklerinizle geçirdiğiniz her ana
 • Yeni hobiler edinmek için ekstra zamana
 • Sağlığınıza
 • İşinize
 • Aldığınız her nefese
 • Gözünüzün gördüğü her güzelliğe

Bunlar yaradanın bizlere bahşettiği güzel nimetler. Fakat yaşamda zorluklar çıkıyorsa karşımıza ne olur:

 • İşimizi kaybetmek ya da iş bulamamak
 • Kronik bir hastalık
 • İlişkilerimizdeki zorluklar gibi…

Zorluklar yaşadığınızda, durumu çevreleyen düşüncelerinizi ve duygularınızı kabul etmek önemlidir. Aslında bu olaylar otantik iyileşme sürecinizi teşvik ederler. Ancak, iyileşme yolculuğunuzu kolaylaştıran araçlara, durumu yeniden çerçevelemenize yardımcı olacak araçlara sahip olmak da önemlidir, böylece daha sağlıklı, mutlu ve tamamlanmış hissedersiniz.

Zihinsel ve duygusal sağlığınızı optimize eden minnettarlığı uygulamanın üç yolu:

 1. Kendi Kendine Reiki Uygulaması

Reiki öğrendiyseniz, kendi kendinize Reiki uygulaması için mutlaka fazladan zaman yaratın. Kendi kendinize reiki uygulaması (bkz.Kendi Üzerimde Reiki Yapabilir miyim?) “Akışa devam etmenize” ve şimdiki anı olduğu gibi kabul etmenize yardımcı olur. Yaşam zorluklarınıza karşı kabul aşamalarının olması doğaldır. Bu süre zarfında kendinize karşı ne kadar nazik olursanız, yolculuğunuz o kadar kolaylaşacaktır.

Kendi kendinize Reiki uygulamanız sırasında kendinize “Reikiye nerede ihtiyacım var? diye sormalısınız.  Reiki'ye nerede ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, ellerinizi karnınızın alt kısmına ve kalbinize koyun. Karnınızın alt kısmına doğru derin nefes alıp başlayın ve deneyimlediğiniz tüm duygu ve düşünceleri yargısızca kabul edin.

Bir süre sonra neden diye sorduğunuz soru hakkındaki düşünceleriniz değişip değişmediğini tekrar kontrol edin. Modern psikolojide, düşüncedeki bu değişime yeniden çerçeveleme denir.

 1. Bir Minnet listesi oluşturun.

Her gün minnettar olduğunuz 10 şeyi yazın. Başlangıçta, her gün şükredecek 10 şey bulmak zor olabilir, ancak zamanla daha kolay hale geldiğini göreceksiniz. Bu listelemeyi yapmasını istediğim hemen hemen her danışanım bir ‘aman ne çok iş, kim uğraşacak şimdi bununla. Benim minnet duyduğum o kadar çok şey yok ki hocam’ diyerek başladılar. İlk adım kâğıdı kalemi alıp yazmaya başlamak, öyle su gibi akıyor ki, kendileri de şaşırıyorlar. Bu yüzden amannn çok iş şimdi bu demeden önce derin bir nefes alıp (evet ya denemekten ne zarar gelir hadi başlıyalım) demenizdir…

21 gün boyunca deneyin. Araştırmalar, yeni bir alışkanlık edinmenin 21 gün sürdüğünü gösteriyor. Yeni alışkanlığı doksan gün daha sürdürürseniz, kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği olma olasılığı daha yüksektir.

Hatta işinizi biraz daha kolaylaştırmama müsaade edin, size bir örnek liste veriyorum. Bir yerden başlamak lazım değil mi ?

Örnek Minnet Listesi 1. Gün:

 1. Bu sabah bir bardak sıcak çay/kahve.
 2. Sevilen biriyle sohbet.
 3. İşe giderken dinlediğim bir podcast ya da güzel bir müzik için yaratılan zaman.
 4. Bu akşamki yemek planlarını iptal eden bir arkadaş. Bana biraz daha kendimle zaman fırsatı veriyor.
 5. Dağınık bir ev ?. Bana arkadaşlarım ve ailemle birlikte geçirdiğimiz zamandan keyif aldığımızı hatırlatıyor. Bir ailem ve sevdiklerim var.
 6. Güzel bir sağanak yağmur. Toprak, ürünler bol bol su alıyor.
 7. Akşam yemeği için yemek yapma zamanı.
 8. Kardeşimle uyum içinde iletişim.
 9. Ayaklarımı sıcak tutan uzun çoraplarımın olması.
 10. Çok istediğim işe kabul edilmediğim haberini almak. İlk duyduğumda hayal kırıklığına uğradım ama bana daha uygun bir iş olduğuna güveniyorum.

4, 5 ve 10. maddeler başlangıçta olumlu görünmeyebilir, ancak yeniden çerçevelendiğinde olumlu hale geldi. Yukarıda ki maddelerde bahsettiğim gibi, bilişsel yeniden çerçeveleme, olayları, fikirleri veya duyguları farklı şekilde zihinsel olarak görüntülemeyi ifade eden psikolojik bir terimdir. Bu, bir durumu nasıl gördüğünüzde olumlu bir zihinsel değişim yaratır. Bu zihinsel değişimler veya değişiklikler, daha iyi sağlık ve mutluluk yaşamanıza yardımcı olur. Minnettarlık pratiği düzenli olarak bu zihinsel yeniden çerçevelemeyi kolaylaştırır.

Minnet Pratiğini sevdiklerinizle de yapabilirsiniz. Bu hem motivasyonunuzu arttırır hem de sevdiklerinizin sağlığını ve mutluluğunu iyileştirir(bkz.Sadece Bugün için Minnettar Ol).

 1. Sahip olduğunuz beş duyunuz için şükredin.

2016 yılında bir Reiki 1. Aşama öğrencim bizlerle sınıfta harika bir uygulama paylaştı. Uygulaması çok da basitti. Her gün beş duyusunun her biri için bilinçli olarak şükür ediyordu.

1.Babasıyla telefonda konuştuğu ve babasının sesini duyduğu için

2.Komşusunun bahçesinden gelen taze kesilmiş çimenlerin kokusunu duyduğu için.

3.Akşamları televizyon izlerken kedisinin sıcaklığını hissettiği için.

4.Diyetini uygularken öğlen ara öğününde en sevdiği sebze olan havucun tadını alabildiği için.

5.Alışverişte yaşlı birini gördüğünde ona yardım edebildiği için.

Bunları gün boyunca zihinsel notlar olarak tutabilir veya daha kolayı bir minnet (şükür) günlüğü tutup her günün sonunda yazabilirsiniz.

Minnettarlığın faydaları bilim dünyasında kanıtlanmıştır. Minnet duyma çalışması, araştırmaya katılanların sağlığını ve mutluluğunu artırdığını gösteren üç bilimsel araştırmayı paylaşmak istiyorum.

 1. Şükretmek, uyku kalitesini ve süresini iyileştirir

2009'da minnettarlığın uykuyu iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını belirlemek için bir anket çalışması yapıldı. Klinik olarak uyku bozukluğu yaşadığını bildirenlerin de dahil olduğu 18 ila 68 yaş arasında 401 kişi katıldı.

Çalışma sonucunda, minnet duymanın uyku kalitesini iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Katılanlar daha uzun süre uyudular ve daha az gündüzleri işlev bozukluğu yaşadıklarını anlattılar. Bu gelişmeler, deneklerin uykudan önce minnet duydukları her ne varsa günlüklerine not etmelerinden kaynaklandığı anlaşıldı.

 1. Minnet fiziksel sağlığı da iyileştirir

2013 yılında, 19 ile 84 yaş arasındaki 962 İsviçreli yetişkine, minnettarlığın daha iyi fiziksel sağlığa katkıda bulunup bulunmadığını ve neden katkıda bulunduğunu görmek için bir minnet anketi verildi. Bulgular, minnettar bireylerin daha iyi fiziksel sağlık yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, psikolojik sağlıklarının daha iyi olması, sağlıklı faaliyetlere katılmaya istekli olmaları ve sağlık sorunları için yardım aramalarıdır.

 1. Minnettarlık iş memnuniyetini artırır

Yakın tarihli bir çalışmada, İspanya'nın her yerinden 186 palyatif bakım uzmanları, hastalardan ve yakınlarından gelen minnettarlık ifadelerinin onları nasıl etkilediğini araştıran bir anket yaptı. Anketi tamamlayanların neredeyse %80'i, her zaman çevrelerindeki insanlardan minnet ve şükür cümleleri duyduklarını söylediler. Bunların çoğu aile üyelerindendi. Minnettarlık ifadeleri nedeniyle, palyatif bakım uzmanlarının neredeyse %90'ı iş memnuniyetinin arttığını ve zor zamanlarda destek hissettiklerini bildirdiler.

Reiki'nin “Bugün için şükret” ilkesini destekleyen bilimsel araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, eksiklerinize değil, sahip olduklarınıza odaklandığınızda fiziksel, ruhsal, zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınızın geliştiğini görüyoruz.


İlginizi Çekebilir

Kirlian Fotoğraf Tekniği

Seans Başvurusu Yap

Bülten Aboneliği

Hangi Seansı Almalıyım?

 

© 2022 Sui Master. Suimaster.com markası Last Royal Group Inc. 'e aittir. Sitede bulunan hiç bir veri veya bilgi izinli veya izinsiz paylaşılamaz. Bu web sitesinde bulunan tüm eğitim ve seansları uluslar arası sertifikalı ve yeterliliğe sahip uzmanlar tarından verilmektedir. Kurumumuzda yapılan eğitimler ve uygulamalarda kişiye tıbbi teşhis veya tedavi uygulanmamaktadır. Web Sayfamızda bulunan bilgiler hiç bir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi, mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren sorunlarınız için lütfen önce doktorunuza danışınız.

Merhaba! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya bize bilgi@suimaster.com adresinden mail atabilirsiniz.

WhatsApp'ta bizimle iletişime geçin.
Close and go back to page