Reiki Hakkında

Kundalini Reiki Meditasyonu Nedir?

Kundalini Reiki Meditasyonu Nedir?

Farkında olsak da olmasak da çoğumuz pek çok şeyi gerçekten düşünmeden yaparız ve çoğu zaman düşüncelerimiz ve davranışlarımız konusunda kasıtlı olmak yerine çevremize tepki veririz. Örneğin ne olup bittiğinin veya ne olmasını istediğimizin gerçekten farkında olmadan işe arabayla gidebilir, bulaşıkları yıkayabilir, çocukları yatırabilir veya yemek yiyebiliriz.

Hayatınızı daha büyük bir farkındalık ve niyetle yaşamak istiyorsanız, bu yüksek dikkat durumuna girmenin bir yolu meditasyon yapmaktır. Özellikle yardımcı olabilecek özel bir meditasyon şekli, birincil enerjiye odaklanan Kundalini'dir. Kundalini meditasyonu, enerjinizi kanalize etmenin ve kendinizi stresten kurtarmanın ve "otomatik pilotta" yaşamanın bir yoludur.

Kundalini Meditasyonu’nun Tarihi:

Kundalini meditasyonunun kesin kökenleri bilinmemekle birlikte gelenekleri MÖ 1.000 ila 500’lere kadar uzanmaktadır. Sanskritçe'de kundalini "sarmal yılan" anlamına gelir ve her insanın omurganın tabanında "ilahi" enerji taşıdığına dair eski inanca atıfta bulunur. Bu meditasyon geleneği, enerjiyi uyandırmaya, serbest bırakmaya ve harekete geçirmeye çalışır.

Kundalini meditasyonu, 1960'ların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri'nde kendi Kundalini yoga formunu geliştiren ve tanıtan Yogi Bhajan tarafından Batı'da popüler hale getirildi. O zamandan beri, uygulama büyük vücut farkındalığı geliştirmek için, popüler yol haline gelmiştir.

Kundalini Meditasyonunun Amacı

Kundalini meditasyonu, Kundalini yoganın bir parçasıdır ve enerjiyi vücutta hareket ettirir. Omurganın tabanındaki (kök çakra olarak da bilinir) enerjinin vücudun yedi çakrasından ve ardından başın üstündeki taç çakradan dışarı çıkması gerektiği kavramına dayanır.

Bu enerjiyi vücuttan serbest bırakma süreci, zihinsel, fiziksel ve ruhsal sorunları gidermek için zihniniz ve bedeniniz arasında bir iletişim sistemi yaratma amacına sahiptir. Nefesinizle bağlantı kurarak bedeninize farkındalık getiren bu sistem, var olmayı, yeni bir ritim oluşturmayı ve kendinizin daha yüksek bir versiyonuyla iletişim kurmayı kolaylaştırmayı amaçlar.

Kundalini meditasyonu, içinizde enerji uyandırmak ve zihin-beden farkındalığını geliştirmek için bir sistemdir. Her gün duş almanın fiziksel bedeninizi temizlemesi gibi, yogiler Kundalini meditasyonunu zihninizi temizlemenin bir yolu olarak görürler. Stresli bir günün ardından gençleşmek, o andaki stresi yönetmek ve yorgunluğa karşı koymak için bir yöntemdir. Aynı zamanda enerjinizi (veya çakralarınızı) dengelemeye yardımcı olmayı ve zihninizi sakinleştirmeyi amaçlar, böylece sadece düşüncelerinize ve çevrenize tepki vermek yerine bir amaçla hareket edersiniz.

Farkındalık Meditasyonu Nedir?

Kundalini meditasyonunu öğrenmenin faydaları, günlük hayatınıza daha fazla farkındalık ve niyet getirmek olarak özetlenebilir. Spesifik olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı şekilde görülebilir:

 • Konsantrasyona yardımcı olmak ve negatif düşüncelerin dengenizi bozmasını önlemek
 • Otomatik günlük rutinlerinizi kırmak ve sizi bir farkındalık durumuna getirmek
 • Zihin, beden ve ruha denge getirmek
 • Hayatınızdaki projelerin üstesinden gelmek için yaratıcı enerjinizi geliştirin
 • Beden farkındalığı yaratmak
 • Düşünce kalıplarınızı ve duygusal dengenizi geliştirmek
 • Kaygıyı azaltmaya yardımcı olmak
 • Stresten kurtulmaya ve bir huzur duygusu bulmaya yardımcı olmak
 • Bilişsel işleyişin iyileştirilmesi
 • Uyku ve uyku ile ilgili sorunları iyileştirme
 • Doğru nefes alma yöntemini (diyaframınıza) öğretmek ve akciğer kapasitesini genişletmek gibi…

Stresten Kurtulmak İçin Basit Meditasyonlar

Uygulama Nasıl Çalışır? Çok temel bir Kundalini meditasyon uygulamasına başlamak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdadır. Küçük yaşlarda başlamanın daha iyi olduğunu unutmayın. Her gün takip edebileceğinizi düşündüğünüz yönetilebilir bir meditasyon tekniği seçin.

Çok fazla ve hızlı bir şekilde yapmaya çalışmaktan kaçının, bu da size bunaltıcı gelebilir ve çabalarınızı rayından çıkarabilir. Her gün beş dakika Kundalini meditasyonunun bile size yardımcı olması muhtemeldir, bu yüzden bu en temel uygulamanın bile değerini küçümsemeyin.

 1. rahat edeceğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin:

Kundalini meditasyonu her yerde yapılabilir. İdeal olarak, rahat (çok sıcak veya çok soğuk olmayan), sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan bir alan bulun. Burası huzuru bulduğunuz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer olmalıdır. Yanınızda bir şişe su bulundurun.

 1. Ne Giyeceğinizi Seçin

Hangisi size uygun geliyorsa onu giyin. Birçok uygulayıcı gevşek, rahat, pamuklu giysiler ve potansiyel olarak pamuklu şal gibi bir baş örtüsü giymeyi tercih eder. Hafiflik hissini arttırmak için kıyafetleriniz temiz, taze ve ideal olarak açık renkli olmalıdır.

 1. Ne Zaman Pratik Yapacağınızı Seçin

Sabah ilk iş olarak güne ilişkin niyetinizi belirlemek ya da en az rahatsız edilme olasılığınız olan bir zamandan yararlanmak için pratik yapabilirsiniz. Ya da günün yorgunluğunu atmak için gece yatmadan önce pratik yapabilirsiniz. Hemen hemen her zaman işe yarar, ancak vücudunuz sindirimle meşgul olacağından ağır bir yemekten sonra meditasyon yapmaktan kaçının.

 1. Pozisyona Girin

Yere bağdaş kurarak oturun veya ağırlığınız ayaklarınızın üzerinde olacak şekilde bir sandalyeye oturun. En önemlisi, düz bir omurga ile dik oturabileceğiniz, size rahat gelen bir pozisyon seçin. Gözlerinizi yaklaşık %90 oranında kapalı olacak şekilde nazikçe kapatın. Rahatınız için yün veya pamuklu bir battaniyeye oturabilir veya altınıza bir yastık koyabilirsiniz.

 1. Uygulama Süresini Seçin

Bu, üç dakikadan iki buçuk saate kadar olabilir. Meditasyon süresinin bazı yaygın seçenekleri 11 dakika, 15 dakika, 22 dakika, 31 dakika'dır. Programınız ve hedefleriniz için hangisi işe yararsa o mükemmel olandır sizin için.

 1. Bir Mantra Seçin

Nefes alırken odaklanmanıza yardımcı olacak bir mantra söyleyeceksiniz. Yeni başlayanlar için iyi bir örnek, "gerçek benim kimliğimdir" anlamına gelen "sat nam" mantrasıdır.

Nefes alırken "sat" ve nefes verirken "nam" zikri yapın. Yüksek sesle, fısıltıyla ya da sessizce zihninizden söylemeyi seçebilirsiniz. Tekrarlamak için başka bir cümle veya ses de seçebilirsiniz. Hangi mantra size bütünleştirici ve size doğru geliyorsa, o doğrudur.

Mantra söylemenin amacı enerjinizi yönlendirmektir. Yüksek sesle söylüyorsanız aktif olarak kendinizi dinleyin. Kendinizi stresli hissediyorsanız, mantranızı günün diğer saatlerinde de tekrarlayabilirsiniz.

Bir mantranın amacı eski kalıplardan kurtulmaktır, bu nedenle mantra her zaman şu anda bulunduğunuz durumdan ziyade içinde olmak istediğiniz durumu yansıtmalıdır.

 1. Nefesinize Odaklanmaya Başlayın

Nefesinizi fark edin ve yavaş yavaş yavaşlatmaya başlayın. Hedefiniz, yaklaşık yedi ila sekiz saniye sürecek bir nefes alma ve nefes verme turu olmalıdır. Nefesinizi bölün ve bölümlere ayırın, öyle ki kısa nefesler veya duraklamalarla bölünmüş nefesler verin.

Bunu, tam bir nefes sırasında hem nefes alış hem de nefes vermenin dört bölümü olacak şekilde yapmayı hedefleyin. Tüm zaman boyunca burnunuzdan nefes alın. Herhangi bir noktada başınız dönerse, uygulamayı bırakın.

 1. Nefesin Hareket Ettiğini Hissedin

Nefesinizi ve ilahi gücünüze bağlanırken, nefesinizin vücudunuzda nasıl hareket ettiğine ve rahatlamanıza yardımcı olduğuna odaklanın. Zihniniz ne zaman dağılmaya başlasa, bilinçli olarak odağınızı tekrar nefesinize ve mantranıza çevirin.

 1. Meditasyonu Bitirin

Önceden belirlediğiniz meditasyon süresi boyunca bu nefes döngüsüne devam edin. (Ne zaman duracağınızı bilmeniz için bir zamanlayıcı ayarlayın.) Derin nefes alarak, avuçlarınızı birbirine bastırarak veya kollarınızı havaya kaldırarak ve ardından gevşeyip nefes vererek meditasyonu tamamlayın.

 1. Meditasyonunuzu Yavaş Yavaş Arttırın

Yavaş yavaş, meditasyon yaptığınız süreyi artırmayı hedefleyin. Pratik yaparken, düşüncelerin gelip gitmesine izin vermeye odaklanın ve omurganızda hareket eden bir enerji hissini ve vücudunuzda bir dalgalanma hissini izleyin.

Kundalini Meditasyonu Araştırması

Genel olarak, Kundalini meditasyonu üzerine araştırmalar netleşmemiş olsalar da, bununla birlikte, birçok araştırmacı, aşağıdakiler gibi kronik durumlarla ilgili yüksek düzeyde stresi yöneten kişilere yardımcı olmak için Kundalini yogayı diğer tedavilerle birlikte kullanma potansiyelini görmektedir:

 • Endişe
 • Depresyon
 • Obsesyonlar ve kompulsiyonlar
 • Fobiler
 • Uyku bozuklukları

Ek olarak, aşağıdakiler gibi diğer koşullara yardımcı olabileceğine dair iddialar vardır:

 • Bağımlılık
 • Yas
 • Öğrenme bozuklukları

Ayrıca, özellikle obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) ve yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) olan kişiler için bu tür meditasyonun etkililiğine dair bazı kanıtlar vardır. Örneğin, Kundalini meditasyonunu kullanan 8 haftalık bir süre, geleneksel bir tedavi grubuna kıyasla katılımcılar için daha düşük kaygıya yol açtmıştır.

 


İlginizi Çekebilir

Kirlian Fotoğraf Tekniği

Seans Başvurusu Yap

Bülten Aboneliği

Hangi Seansı Almalıyım?

 

© 2022 Sui Master. Suimaster.com markası Last Royal Group Inc. 'e aittir. Sitede bulunan hiç bir veri veya bilgi izinli veya izinsiz paylaşılamaz. Bu web sitesinde bulunan tüm eğitim ve seansları uluslar arası sertifikalı ve yeterliliğe sahip uzmanlar tarından verilmektedir. Kurumumuzda yapılan eğitimler ve uygulamalarda kişiye tıbbi teşhis veya tedavi uygulanmamaktadır. Web Sayfamızda bulunan bilgiler hiç bir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi, mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren sorunlarınız için lütfen önce doktorunuza danışınız.

Merhaba! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya bize bilgi@suimaster.com adresinden mail atabilirsiniz.

WhatsApp'ta bizimle iletişime geçin.
Close and go back to page