Zen Reiki Hakkında

Nasıl Başlar Zen Reiki

Nasıl Başlar Zen Reiki

Zen, çalışılması, uygulanması ve gerçekleştirilmesi gereken bir yoldur. Zen'in özü, motivasyon, sabır, disiplin ve özveri gerektiren ve tekrarlanan, tutarlı uygulamalarla geliştirilen zazendir. Resmi Zen uygulaması iki temel etkinlikle başlar: Otururuz ve farkındalıkla nefes alırız.

Bu temel etkileşimden yola çıkarak, aktiviteyi yürümeyi, şarkı söylemeyi, yemek yemeyi, çalışmayı, günlük yaşamın her yönünü içerecek şekilde genişletiriz.

Herkes Zen uygulayabilir mi?

Zen uygulaması inançlara veya dini doktrine dayanmaz. Kesin olarak söylemek gerekirse Zen bir din değil, insan durumunun yoğun bir araştırması ve gerçek içgörü veya idrak diyebileceğimiz varoluşun doğasının doğrudan deneyimidir. İnsanın Nirvana’ya ulaştığı doyumdur Zen Reiki

Verimli Zen uygulaması ve içgörünün gerçekleştirilmesi, tam katılım ve motivasyon gerektirir. Sabır, dayanıklılık, disiplin, merak ve bu varoluşun neyle ilgili olduğunu keşfetme susuzluğu, bu uzun, meşakkatli ama ödüllendirici yolun gereklilikleridir.

Zazen

Zazen sırasında başlangıçta nefese odaklanırız ve nefesin yumuşak ve doğal bir şekilde akmasına izin veririz. Nefese odaklanma, bir dizi meditasyon geleneğinde ortaktır. Ekshalasyonları birden ona kadar saymak, zihin dağıldığında veya ona ulaştığımızda bire dönmek, kişinin konsantrasyonunu ve dikkatini büyük ölçüde destekleyebilir. Resmi meditasyon seansları sırasında, oturmuş meditasyonun bireysel periyotları yarım saatten kırk beş dakikaya kadar sürebilir. Zazendeyken zihnimizin tüm dikkatini sadece oturmaya ve nefes almaya veririz.

Zazen en iyi sakin bir yerde, dik ve sağlam bir duruşla hareketsiz oturarak, kalın bir minderle desteklenerek uygulanır. Bacaklar, kişinin esnekliğine bağlı olarak tam lotus, yarım lotus, Birmanya veya diz çökmüş pozisyonlarında olabilir (zaman içinde çeşitli yoga esnetmeleriyle arttırılabilir). Yere oturamayanlar için bir meditasyon tezgâhı veya uygun şekilde ayarlanmış bir sandalye kullanılabilir. Yapabilenler için, sabit, üçgen bir taban için her iki dizinin de mindere sağlam bir şekilde temas etmesi önemlidir. Gerekirse, bir veya iki dizin altına bir destek minderi yerleştirilebilir. Kalçalar biraz geriye çekilir, böylece kişi “oturan kemikler” üzerinde olur. Bu, alt sırtın doğal eğrisini nazikçe vurgular ve nefesin alt karından serbestçe gelip gitmesine yardımcı olur. Kafa düz, çene, servikal omurgayı uzatmaya yetecek kadar içeri çekilir. Kulaklar omuzlara dik olarak sıralanır. Tüm bu duruş noktaları, gövdenin toprağa kök salmasına yardımcı olurken, üst gövde uzar ve başın tacı göğe doğru uzanır.

Eller iki olası meditasyon mudrasından birinde tutulur. Kozmik mudra olarak bilinen, sol el sağ elin avucuna dayanır, avuç içi yukarı bakar. Başparmaklar uçlara zar zor dokunarak göbeği çevreleyen çok yönlü bir oval oluşturur. Tam veya yarım lotusta oturuyorsanız, eller üst ayağın tabanına dayanır; dirsekler gövdeden biraz uzakta tutulur. Gözler yarı açık, bakışlar yumuşak bir şekilde öndeki zemine bakar. Birçok Rinzai merkezinde kullanılan diğer mudrada, sağ el sol baş parmağını, sol el ise sağı örter; yine yarım veya tam lotusta ise, bu mudra üstteki ayağın tabanına dayanır. Omuz gerginliğini önlemek için, biri Birmanya duruşunda, bir bacak diğerinin önünde veya bir sandalyede oturuyorsa, mudra kucağınızda tutulabilir,

Yürüyüş meditasyonu: Kinhin

Bir süre oturarak meditasyon yaptıktan sonra, hareket meditasyonunda aynı dikkat ve mevcudiyetle meşgul oluruz. Tek sıra halinde yürür ve önümüzde yürüyen kişiye oldukça yakın kalırız, burada amaç bir olarak, bir varlıklar dizisi oluşturmaktır. Eller shashu'da tutulur: bel seviyesinde, sağ el sol baş parmağını tutar ve sol el, yukarıdaki ikinci mudrada olduğu gibi sağı örter. Dirsekler hafifçe kaldırılır, böylece kolların alt tarafı yere paralel bir çizgi oluşturur. Kinhin, zazenin dinginliğini günlük yaşamımıza getirmenin bir yoludur, böylece elimizdeki herhangi bir aktiviteye tüm dikkatimizi verebiliriz.

Birisi zazen'e devam etmeyi tercih etse bile, zendo'da kinhin sinyali, oturma aktivitesini bırakıp akıcı bir şekilde bir sonraki aktiviteye, yani yürümeye geçmek için açık bir çağrıdır. Zen uygulamasında ne oturmaya ve dinginliğe bağlılık ne de yürüme ve harekete bağlılık vardır. Amaç, değişen koşullara uygun şekilde yanıt vererek odaklanma ve mevcut olma yeteneğini geliştirmektir.

Sutraları ve Dharani'yi Söylemek

İlahi söylemek, resmi Zen eğitimi ve uygulamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Budist öğretileri ve ezoterik dualar olan sutraları ve dharanileri söyleriz, bazıları İngilizce, bazıları Sanskritçe veya Pali dilinde, bazıları Çin-Japoncadır. Sözcüklerin ne anlama geldiğine dair entelektüel bir düşünceden ziyade, tam bir sesle, doğrudan seslerin kendisiyle ilgileniriz; kendimizi sadece ilahi söyleme eylemine veririz. Hizmet sona erdikten sonra, bir idole, bir dış nesneye veya teorik dogmaya saygı göstermek için değil, içsel Buda doğamızı deneyimleme fırsatı olarak secdeler yaparız. Tüm varlığımızı – bedenimizi ve zihnimizi – tam bir dikkatle sunuyoruz…

Varlığımızı Aydınlatmak

Normalde dünya deneyimimiz, duygulara, entelektüel bilgiye ve koşullanmaya dayalı yorumlarla renklendirilir. Zazen, düşündüğümüz, konuştuğumuz ve hareket ettiğimiz alışkanlıkları ve rutin kalıpları görme yeteneğimizi geliştirmemizi sağlar. Nereye bağlı olduğumuzu ve zihinsel ve duygusal yükü nasıl taşıdığımızı keşfederiz. Vazgeçememek çoğu zaman birçok zorluğumuzun kaynağıdır ve sürekli acı çekmemize neden olur.

Zazen uygulamasıyla kendimizi yakından tanırız ve olayların gerçekte nasıl olduğuna dair bir içgörü geliştiririz. Zazen en iyi, kişinin uygulamasında meydana gelebilecek engelleri ele almak için kişisel deneyimlerinden yararlanan otantik ve deneyimli bir öğretmenin rehberliğinde uygulanır. İlginizi Çektiyse Zen detaylı bilgi almak için Zen Reiki Uyumlaması

 


Seans Başvurusu Yap

Bülten Aboneliği

Hangi Seansı Almalıyım?

 

© 2022 Sui Master. Suimaster.com markası Last Royal Group Inc. 'e aittir. Sitede bulunan hiç bir veri veya bilgi izinli veya izinsiz paylaşılamaz. Bu web sitesinde bulunan tüm eğitim ve seansları uluslar arası sertifikalı ve yeterliliğe sahip uzmanlar tarından verilmektedir. Kurumumuzda yapılan eğitimler ve uygulamalarda kişiye tıbbi teşhis veya tedavi uygulanmamaktadır. Web Sayfamızda bulunan bilgiler hiç bir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi, mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren sorunlarınız için lütfen önce doktorunuza danışınız.

Merhaba! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya bize bilgi@suimaster.com adresinden mail atabilirsiniz.

WhatsApp'ta bizimle iletişime geçin.
Close and go back to page