Ruhsal Uyanış

Rüyalarımızın Günlüğü

Rüyalarımızın Günlüğü

Bir rüya günlüğü, paha biçilmez bir psikolojik içgörü kaynağıdır. Rüya hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için basit bir tavsiyem var: Bir rüya günlüğü tutun. Rüyalarınızı düzenli olarak kaydedin, zaman içinde temalarını ve kalıplarını takip edin ve kendi deneyimlerinizle genel rüya görme sürecini şekillendiren temel psikolojik ilkelerin birçoğunu keşfedeceksiniz.

Bunun ötesinde, günlüğünüzün benzersiz bir kişisel hazine haline geldiğini de göreceksiniz. Uyanık olduğunuz dünyadaki en önemli endişeleriniz, etkinlikleriniz ve ilişkileriniz hakkında paha biçilmez bir içgörü kaynağı olacak sizin için rüya günlüğünüz.

Bazı geriye dönük girişler yaparak istediğiniz zaman günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, hatırladığınız en eski rüyayı, küçük bir parça ya da ince bir görüntü olsa bile yazın.

Hayatınızda tekrarlayan rüyalar hatırlıyor musunuz? Bunu not etmek çok önemlidir, çünkü tekrarlayan rüyalar, rüyanızdaki uzun vadeli temalar ve kalıplar hakkında bir çalışma için en iyi giriş noktalarından birini sağlar sizin için.

Geçmişte gördüğünüz özellikle unutamadığınız rüyaları günlüğünüze yazmak, geleceğe yönelik bir rüya günlüğü başlangıcının iyi bir yolu olabilir. Düzenli günlük tutanlar genellikle başuçlarına bir kağıt ve kalem koyarlar ve akıllarında bir rüyayla uyandıklarında hemen onu yazarlar. Bu başucu notları genellikle yarı okunaklı biçimde yazıldığından, insanlar rüyalarını günün ilerleyen saatlerinde ya daha iyi bir el yazısıyla yazarlar.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın asıl amaç, uyandıktan hemen sonra, rüyanın hatırlanabildiği kadarını yazmanız olacaktır.

Uyku koşulları genellikle rüya görme süreci üzerinde önemli bir etki yarattığından, kişinin uyku düzeniyle ilgili bilgileri günlüğe yazması önemlidir. İdeal olarak, tarih, uyuduğunuz yer , yattığınız saat, uyandığınız saat ve uykunuzun kalitesine ilişkin öznel bir değerlendirme (örneğin, iyi, orta, zayıf) şeklinde olmasıdır. O geceye ait herhangi bir rüya hatırlamıyorsanız, en azından uykunuz hakkında faydalı bilgiler edinmiş olursunuz.

Rüyanızı hatırlıyorsanız, en önemli kriteriniz, onu içsel deneyiminizin yönleri de dahil olmak üzere yönetebildiğiniz kadar ayrıntılı olarak yazmanızdır (örneğin, rüya sırasında ne düşündüğünüz veya hissettiğiniz). İnsanlar rüyalarını anlatırken, genellikle çok önemsiz veya açıklanamayacak kadar çok ayrıntıyı atlarlar. Yine de, daha sonraki keşiflerinizde oldukça önemli hale gelen tam da bu görünüşte değersiz ayrıntılardır.

Rüyanızı yazarken acele etmeyin. Rüyanızın bazı yönleri belirsizse, parça parça hatırlıyorsanız veya tarif etmeniz imkansızsa endişelenmeyin. Onları elinizden geldiğince iyi yazın. Tüm bu parçalar, zaman içinde rüyalara baktığınızda beklenmedik öneme sahip kaynaklar haline geleceklerdir.

Rüya raporuyla birlikte, bir günlük genellikle rüyayla ilgili olarak akla gelen düşünceleri, anıları ve çağrışımları içerir. Bu yorumlar, zamanınıza ve eğiliminize bağlı olarak kısa veya çok kapsamlı olabilir.

Her rüyaya bir şiir ya da kısa bir hikayeymiş gibi bir başlık vermeyi faydalı buluyorum. Rüyayla ilgili önemli bir detayı bir cümle veya görüntüde netleştirmenin bir yolu olacaktır sizin için bu yöntem. Başlıklar aynı zamanda rüyalara geri dönmenizi ve tekrarlayan anlam dizileri için diziyi gözden geçirmenizi de kolaylaştırır.

Bir rüya günlüğünün en büyük değerlerinden biri, zaman içinde güç ve derinlik açısından büyüdüğü yoldur. Sürekli genişleyen rüya deneyimi havuzu, gelişen bir anlamlı bağlantılar ağı yaratır. Bunun günlüğünüze not ettikçe fark edeceksiniz.

Rüya psikolojisinin öncülerinden biri olan Carl Jung, 1930'larda, bir dizi rüyanın, bir bireyin yaşamını keşfetmek için son derece yararlı bir araç sağlayabileceğini öne sürdü. “Simyayla İlişkili Bireysel Rüya Sembolizmi” başlıklı makalesinde, “mükemmel bir bilimsel eğitim almış genç bir adamdan gelen binden fazla rüya ve görsel izlenim” analizini sundu. Jung, yöntemini şu terimlerle tanımladı:

"Burada münferit rüyalarla ilgilenmiyoruz; onlar, anlamın aşağı yukarı kendi ahengi içinde yavaş yavaş ortaya çıktığı tutarlı bir dizi oluştururlar. Dizi, düş görenin kendisinin sağladığı bağlamdır. Tek bir metin değil, birçok metin önümüzde duruyor, bilinmeyen terimlere her yönden ışık tutuyor, böylece tüm metinlerin okunması her bir metindeki zor bölümleri aydınlatmak için yeterli… Elbette, her bir bölümün yorumu sınırlıdır. Büyük ölçüde varsayım, ancak bir bütün olarak dizi, önceki bölümlerdeki olası hataları düzeltmek için ihtiyacımız olan tüm ipuçlarını veriyor."

Jung'un içgörüsü, zaman içinde rüya dizilerini inceleyen birçok kişi tarafından aktif olarak araştırıldı. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

Şimdilik sizi şu düşünceyle baş başa bırakıyorum: Rüya günlüğü tutmak gelecekteki benliğiniz için paha biçilmez bir hediyedir! 


Seans Başvurusu Yap

Bülten Aboneliği

Hangi Seansı Almalıyım?

 

© 2022 Sui Master. Suimaster.com markası Last Royal Group Inc. 'e aittir. Sitede bulunan hiç bir veri veya bilgi izinli veya izinsiz paylaşılamaz. Bu web sitesinde bulunan tüm eğitim ve seansları uluslar arası sertifikalı ve yeterliliğe sahip uzmanlar tarından verilmektedir. Kurumumuzda yapılan eğitimler ve uygulamalarda kişiye tıbbi teşhis veya tedavi uygulanmamaktadır. Web Sayfamızda bulunan bilgiler hiç bir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi, mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren sorunlarınız için lütfen önce doktorunuza danışınız.

Merhaba! WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya bize bilgi@suimaster.com adresinden mail atabilirsiniz.

WhatsApp'ta bizimle iletişime geçin.
Close and go back to page